OBECNÉ DOTAZY– ZBOŽÍ, PARKOVÁNÍ, STÁNKY A DALŠÍ:


Co vše je v ceně 4390 Kč?

V ceně je pronájem stánku 2x2m na 2 dny, elektřina a propagace vybraných značek. Stačí, když si přivezete pouze zboží.


Co znamená, že propagujete pouze vybrané značky?

Veřejně propagujeme (především FB, Instagram, rozhlas) značky, které zašlou kvalitní a atraktivní fotografie vlastní tvorby. Proto prosím do vašeho profilu nahrajte ty nejvíce povedené. V profilu je můžete i pravidelně obměňovat.


Může zůstat zboží přes noc na stánku?

Market se nachází v centru města, večer je zde rušno, nedoporučujeme zde nechávat přes noc žádné zboží ani štendry atd. Zboží si můžete za poplatek uschovat přímo na marketu (viz přihláška) anebo jej odvést a ráno zase přivést.


Potřebuji k prodeji stojany a štendry, vejdou se do stánku?

Stánek si můžete v přihlášce objednat ve variantě s pultem nebo bez pultu. V případě, že máte variantu bez pultu štěndry se vám do stánku pohodlně vejdou.


Jak vypadá stánek?

Přesné rozměry i fotografie naleznete na webu.


Co znamená sdílení stánku s druhou značkou?

Sdílení stánku můžete využít v případě, kdy se chcete podělit o prostor na stánku nebo o náklady na pronájem s dalším prodejcem. Kolegu pro sdílení stánku si musí daný prodejce najít sám, Praguemarket tuto službu nezajišťuje. Informaci o sdílení je nutné vyplnit v přihlášce, k ceně za pronájem je připočtena cena 600 Kč.


Jak mohu přivést zboží na market?

Zboží se zaváží z ulice V Celnici, která přímo sousedí s trhem, ke stánkům je to jen pár metrů. Po vyložení zboží je třeba vůz přeparkovat.


Kde parkovat?

V okolí marketu je několik placených parkovišť (OD Kotva, OC Palladium atd.) ceny se pohybují od 500Kč/10 hodin. Parkování zdarma je možné v Karlíně, kde jsou modré parkovací zóny, které platí PO-PÁ 8-22 hodin, takže o víkendu se zde neplatí. Doporučujeme např. ulici Křižíkova, která je vzdálena pouze několik minut od marketu (3 zastávky tramvají). Bližší informace k parkování obdrží prodejci před marketem v organizačních pokynech.


Je možné přihlásit se pouze na jeden den marketu?

Prodejci se standardně účastní 2 dní marketu. Po domluvě je možno účastnit se pouze jednoho dne. To je možné v případě, že si zajistíte někoho, kdo stánek využije pro prodej druhý den marketu a zatrhnete v přihlášce možnost „sdílení stánku“. Pro tuto možnost nás kontaktujte.


Mohu si vybrat místo na marketu, které je podle mě nejatraktivnější pro prodej?

Ano můžete, tato možnost je zpoplatněna částkou 2000 Kč. Pokud si nevyberete konkrétní místo za příplatek, místo vám bude přiděleno. Chceme být fér, takže prodejci, kteří se účastní opakovaně mají vždy jiné místo na trhu. Rozmístění prodejců zveřejňujeme nejpozději v pátek před marketem na Facebooku.


Jakým způsobem mohu uhradit fakturu za účast na Praguemarketu?

Účast na Praguemarketu hraďte výhradně přes platební bránu GoPay na webu Praguemarketu. Nepřevádějte platby jiným způsobem! (Bližší informace vám budou zaslány e-mailem po přihlášení). Platební brána je několikanásobně zabezpečena a nehrozí zneužití vaší karty.


Jsem ze Slovenska nebo jiné země mimo ČR mohu se zúčastnit Praguemarketu?

Ano, Praguemarket je primárně zaměřen na českou tvorbu, ale rádi dáváme prostor i zahraničním prodejcům, a to jak v rámci EU i mimo EU.


Mohu prodávat na Praguemarketu, když zboží sám nevyrábím?

Praguemarket je zaměřen na prodej ručně vyráběných výrobků. Pokud zboží nevyrábíte sami, ale spolupracujete s dalšími designéry a tvůrci, kteří tvoří handmade a vy jejich výrobky nabízíte pod vlastní značkou můžete se marketu zúčastnit. Např. různé fair trade projekty, zboží z exotických destinací atd.GASTRO


Kolik stánků s gastrem se účastní Praguemarketu?

Na každém trhu jsou pro gastro vyhrazeny pouze 3 místa. A to 2x street food, 1x káva, konkurence je tedy minimální. V letních měsících přibude jeden stánek se studenými nápoji, koláči nebo se zmrzlinou. Prodejci gastro mají vždy atraktivní místa v čelní řadě trhu. Zpoplatněný výběr konkrétního místa (viz přihláška) není u gastra možný, úschova zboží také ne.


Mohou se účastnit s vlastním prodejním stánkem?

Ne, všichni prodejci, i prodejci gastro prodávají ve stáncích Praguemarketu. Prodejci gastro si mohou přivést vlastní stoly a ty si vysunout až do půl metru před stánek a tím si prodejní místo zvětšit. Přesné rozměry stánku Praguemarketu naleznete na webu.


Mohu se zúčastnit s food truckem?

Ne, market se nachází na pěší zóně, není možné zde parkovat auto tedy ani food truck. Výjimku tvoří malé dopravní prostředky předělané na stánky s jídlem a nápoji, kteří nejsou zapsané jako automobily.


Jak je to s elektřinou? Je v ceně pronájmu elektřina?

V ceně 4390 Kč s DPH je elektřina i pronájem stánku. Tato cena je konečná. El. přípojky jsou vždy na 220 V. V případě, že potřebujete 380 V kontaktujte nás alespoň 3 dny před akcí.LEGISLATIVA


Mohu prodávat, když nemám EET?

Ano, 3. vlna EET, do které měl patřit stánkový prodej handmade výrobků nebyla tento rok spuštěna. Můžete tedy prodávat za stejných podmínek jako v minulosti. Dotazy týkající se evidence tržeb vám zodpoví na telefonním čísle 225 092 392 v pracovních dnech od 9:00 do 17:00 hodin. Nebo navštivte www.eltrzby.cz. Nejbližší možný termín spuštění EET pro stánkový prodej je dle prognóz leden 2018.


Nemám Živnostenský list, mohu prodávat na marketu?

Pokud tvoříte jen pro radost nebo s tvorbou začínáte můžete prodávat i bez nutnosti vyřizovat si Živnostenský list a mít IČ. Této možnosti můžete využít v případě, kdy nenaplňujete definici podnikání (soustavná samostatná činnost určité osoby za účelem dosažení zisku) a občas (nikoli pravidelně a soustavně) vaši tvorbu nabídnete na trhu a vaše příjmy za kalendářní rok nepřekročí 30 000 Kč. Jde o tzv. Příležitostné příjmy, které se řídí §10 (Ostatní příjmy). Více informací naleznete v Zákoně o daních z příjmu.


Jsem ze Slovenka, jaké pro mě platí legislativní podmínky při prodeji na marketu?

Pro prodejce ze Slovenska (nebo jiné země EU) platí stejné zákony jako pro české prodejce (tzn. Živnostenský list – pokud se nejedná o ostatní příjmy, povinnost mít oceněné zboží na stánku, nutnost vystavit paragon v případě, že o to zákazník požádá, případně registrační pokladna, pokud neprodáváte vlastní zboží). Dotazy týkající se evidence tržeb vám zodpoví na telefonním čísle 225 092 392. Fakturu za účast na marketu prodejcům ze Slovenska vystavujeme automaticky v eurech, pokud máte zájem o platbu v českých korunách, napište to do poznámky v přihlášce.