LEGISLATIVA


Nemám Živnostenský list, mohu prodávat na marketu?

Ano, pokud tvoříte jen pro radost nebo s tvorbou začínáte můžete prodávat i bez nutnosti vyřizovat si Živnostenský list a mít IČ. Této možnosti můžete využít v případě, kdy nenaplňujete definici podnikání (soustavná samostatná činnost určité osoby za účelem dosažení zisku) a občas (nikoli pravidelně a soustavně) vaši tvorbu nabídnete na trhu a vaše příjmy za kalendářní rok nepřekročí 30 000 Kč. Jde o tzv. Příležitostné příjmy, které se řídí §10 (Ostatní příjmy).
Více informací naleznete v Zákoně o daních z příjmu. Díky tomu můžete zkusit prodej bez obav a zbytečného papírování.

Mohu prodávat na Praguemarketu, když nemám EET?

Ano, 3. vlna EET, do které měl patřit stánkový prodej hand made výrobků nebyla stále spuštěna. Můžete tedy prodávat za stejných podmínek jako v minulosti. Dotazy týkající se evidence tržeb vám zodpoví na telefonním čísle 225 092 392 v pracovních dnech od 9:00 do 17:00 hodin. Nebo navštivte www.eltrzby.cz. Nejbližší možný termín spuštění EET pro stánkový prodej je dle prognóz září 2019, pravděpodobnější je však až leden 2020.

Co musím mít na stánku, abych neporušovala zákon?

Pokud prodáváte na Živnost, měli byste mít na stánku viditelně vystavený Výpis z Živnostenského rejstříku. Dále musíte na požádání zákazníka vystavit paragon, případně pokud máte EET tak doklad z pokladny. Nutností vyžadovanou u všech prodejců je mít naceněné zboží určené k prodeji (i po skupinách, neznamená to, že musíte mít cenovku na každém kusu :). To, jak plníte legislativní nařízení nikterak nekontrolujeme, je to na zodpovědnosti prodejce.

Mohou platit zákazníci v eurech či jiných měnách?

Platby můžete přijímat v korunách i v jiných měnách, a to hotově i elektronicky. Na zboží můžete mít také ceny nejen v korunách (market navštěvují turisté ze zahraničí, není od věci mít ceny i v eurech). Na požádání byste měli zákazníkovi sdělit kurz, kterým přepočítáváte danou částku, ceny v cizí měně mohou zohledňovat i vícenáklady vzniklé při platbě cizí měnou (např. následnou směnu), měli by se však co nejvíce blížit kurzu ČNB (20 Kč za euro není fér).Všechno jsem si přečetl/a a stále mám nejasnosti.
Napište Pavlíně na info@praguemarket.cz, vše vám objasní.
Pokud to hoří zavolejte Míši na +420 731 470 988, ve všední dny od 9:00 – 12:00.