FAKTOR LEATHER

WWWwww.faktor-leather.cz/
Facebookwww.facebook.com/FAKTORLeather/
Telefon606736670
E-mailantoninfaktor@gmail.com
Jmenuji se Antonín Faktor a pod svým jménem vyrábím kožené výrobky, u kterých kladu důraz na jednoduchost, odolnost a eleganci. K výrobě používám kvalitní useň z toskánské koželužny s tradicí, kterou šiji voskovanou lněnou nití z Francie. Rovněž s tradicí. A ručně. Ruční šití je významným prvkem mé tvorby, protože se tím vytváří pevný a kvalitní spoj, kvalitnější než strojní šití, odolnější než lepení.

O mně

K výrobě z usně jsem se dostal náhodou, takříkajíc mi osudově zazněla z rádia. Byl jsem zrovna čerstvým studentem filosofie, když mě tato okolnost přiměla ke svým studiím přibrat ještě učení kožedělné výroby na učilišti. To mi poskytlo teoretické zázemí a dozor zkušené mistryně, která mě v počátcích vedla. Na druhou stranu jsem po tři roky byl svázán zastaralými výrobními postupy a státním studijním plánem, což poněkud omezovalo možnosti rozvíjet se směrem, kterým jsem sám chtěl.

V následujícím období jsem se poněkud potýkal s nezkrocenou vizí a cílením na koncept, kterého bych se chtěl přidržet, což vedlo ke značně nesourodým výrobkům. Toto období mi přineslo mnoho zkušeností ale také poučení, že design, který fungoval přinejmenším desetiletí není vhodné opouštět, je třeba na něj navazovat. Proto se při své tvorbě přidržuji ověřených vzorů, které upravuji tak, aby odpovídaly současným potřebám zákazníka.

Materiál

Své výrobky vyrábím z kvalitních usní z evropských koželužen (v současné době z Toskánské oblasti), které disponují dlouhou tradicí, a tedy kvalitou vycházející ze zkušeností. Pracuji výhradně s třísločiněnými materiály. Při činění tohoto materiálu (mechanicko-chemickému procesu přeměny kůže na useň) jsou používány především nebo výhradně přírodní třísloviny.

Výroba

Při výrobě neužívám elektrizovaných nástrojů, každý úkon provádím ručně, neboť v rukách je cit. K tomu používám celou řadu různých tradičních i moderních ručních nástrojů. Při této práci dbám na detail provedení.

Podstatným rysem ruční kožedělné výroby je ruční šití. Jeho steh je v porovnání se strojním stehem, odolnější, neboť nit prochází skrz materiál a v jednom stehu je vedena z líce a v druhém z rubu, zatímco u strojního šití je spodní nit vedena jen z rubu, zatímco horní nit jen z líce. Strojní šev se tak snáze párá. K šití používám kvalitní, voskované, lněné nitě, původem z Francie.

Balení

Stejně jako z přírodních materiálů vyrábím, tak do nich rovněž balím. Zboží zasílám v papírových krabičkách vyplněných dřevěnými vlákny, s personalizovaným průvodním dopisem, jmenovkou a ručně odlitou pečetí.

PRAGUEMARKET /4/ JARO / 21. 4. – 22. 4.

Náměstí Republiky, Praha

PRAGUEMARKET /6/ JARO / 26. 5. – 27. 5.

Náměstí Republiky, Praha

PRAGUEMARKET /7/ LÉTO / 9. 6. – 10. 6.

Náměstí Republiky, Praha

PRAGUEMARKET /12/ PODZIM / 13. 10. – 14. 10.

Náměstí Republiky, Praha